F. Lux veya nasıl görsel yorgunluk azaltmak için


yorgunluk-görsel-kötülükler-tete-bilgisayar-ekran-pc

Seni bilmem ama bilgisayarımda uzun sörf seansları yaptığımda, ekran ne olursa olsun, bilgisayar ekranının neden olduğu görsel yorgunluktan kaynaklanan büyük baş ağrılarım olduğu bir zamanda geliyor. F.Lux sayesinde onları yok etmeyi başardım.

İlk başta, ben sadece bu baş ağrısı nereden geldiğini bilmiyordum ve sık sık geri geldi! Nereden geldiklerini belirlemek biraz zaman aldı. Bir noktada, ben baş ağrısı ben birkaç gün içinde uzun bilgisayar oturumları vardı her zaman meydana geldiğini fark etti … (non-stop ya, eh!)

Farklı yöntemlerin testleri

Oradan, çeşitli yöntemler denedim:

 • Çözünürlüğü değiştirme – Hiçbir şey
 • Nada'nın parlaklığını değiştirme
 • Kontrastı ayarlayın – Niet
 • Ferahlık sıklığını değiştirin – Ne levha
 • Renklerin yeniden kalibrasyonu – Hiçbir şey
 • Yazı tipini değiştirme – Hayır
 • ClearType yazı tipinin aktivasyonu/devre dışı bırakılması – Hala hiçbir şey
 • Değişen ekranlar – Pfff
 • Odanın aydınlatma ve aydınlatma kendisi göre pozisyon- Hiçbir şey

Kısacası, bir ekranda yapabileceğim tüm değişiklikler, hatta değiştirerek, sadece beni geliştirmek vermedi!

Çözümleri

Araştırmam sırasında bulduğum test etmek için ikiden fazla çözümüm vardı:

 1. Ekrana filtre uygulama
 2. F.Lux yazılımLarını kullanma

Filtre uygulamak mı? Bof, verimlilik değil ve ekrandan daha fazla bir şey görmek istemiyorum, ne de hiçbir şey için para harcamak!

F.lux kullanın… Hayatınızı daha iyi hale getirecek diyor Yazılım … Seni bilmem ama ben güvenmiyorum! Özellikle net beri, değerlendirmeleri karışık … Kimisi işe yaradığını söyler, kimisi çalışmaz ve korkunç, çirkin olduğunu söyler.

Şahsen, ben her zaman bir fikir yapmak için yazılım kendimi test etmek için tercih, tatlar doğada olduğu için, bir pc diğerine, yapılandırmaları farklı olduğu için farklı olabilir ve aynı zamanda herkes bir program kullanarak kendi yolu vardır çünkü! İşte bu yüzden, ve güven uyandırmamış olmasına rağmen, sonunda F.lux yazılımını test etmeye karar verdim!

f.lux

F.lux nasıl çalışır?

Ortamınızın aydınlatmaya bağlı olarak ekranınızın renklerini değiştirir. Orada, bilgisayar bir ışık sensörü yoksa, kötü çubuklu olduğunu söyleyebiliriz!

Gerçek farklı: yazılım, ancak ortamınızın aydınlatma göre değil, daha ziyade coğrafi konumlandırma ve zaman göre ekran Renkleri değiştirir!

Işığı filtreleyin

Gün içinde mi yoksa akşam mı olduğunuza bağlı olarak pembe-somon filtresi ekler. Yani somut olarak, güpegündüz, tamamen normal bir ekrana sahip olacak, ve akşam pembe-somon renkli bir ekran olacak. Aslında insanların şikayet ettiği bu renktir! İlk kez kullandığımda şöyle düşündüm:

 1. Çok çirkin.
 2. Tüm ekran pembe-somon parlak beyaz, hangi "yanıp söner" ve daha fazla baş ağrısı verir dışında daha kötü
 3. Peki ya ekran? Bu renk değişikliğini destekliyor mu?

Bu yüzden bazı insanlar bu yazılımı gibi değildi neden anladım … Ama ben ilk anda sevmiyorum herhangi bir yazılım gibi, benim bilgisayardan kaldırmadan önce sevmiyorum bir şey değiştirmek için hiçbir seçenek varsa seçenekleri göreceksiniz. Ve ben başkalarının neden sevdim anladım farklı ayarları değiştirdikten sonra oldu! Varsayılan ayarları çirkin ve çok abartılı, ama bir kez herkesin zevkine ve gerçek ortama ayarlanmış, bu yazılım tam olarak oluşturulduğu iş yok!

Birkaç seçenek vardır, ana olanlar "yerellik değişikliği" ve "parlaklık değişimi" Tabii ki tamamen veya 1 saat için devre dışı kalmak için seçenek var ve aynı zamanda ekran nasıl hareket edeceğini bir önizleme fonksiyonu saniye ler içinde gün.

Bugün bu yazılım hakkında konuşuyorum, çünkü 2 yıl şimdi farklı bilgisayarlarda yüklü bu yazılım var, ve bu yüzden 2 yıl içinde bir testten sonra, ben çalışıp çalışmadığını söyleyebilirim.

Ve benim sonuç: Evet, gerçekten hayatı daha iyi yapar! (Her durumda, bir ışıklı ekranın arkasında olduğunuzda!) Biraz hassas: Biz iyi ayarlamak sürece!

F.Lux yazılımı nasıl düzgün kurulamaz?

 • F.lux indirmek için: bağlantı
 • Yüklemek
 • Bir kez yüklendikten sonra, leke çubuğunda görünür. Daha doğrusu saatinizin yanındaki systray 'ta (bildirim çubuğu)
 • Simgeye tıklayın ve orada saniyeler içinde 24 saat içinde ekranınızın davranışının önizlemesini görmek için eğriyi tıklatabilirsiniz
 • "Ayarları değiştir" seçeneğini tıkladığınızda ayarlar penceresini görürsünüz
 • 1, gündüz ve gece ekranının ışık yoğunluğunu değiştirmek için topları hareket ettirin. Ne kadar sola giderseniz, o kadar pembe olur, sağa ne kadar çok giderseniz, ekranınız o kadar az değişir. Şahsen, gün içinde Ben 6500 K / sRGB bıraktı. Ve gece için, bana çok akşam abartılı olmadan çok hafif pembe bir ekran alabilmenizi sağlar 4500 K / sRGB, koydu.
 • 2'de coğrafi konumunuzu değiştirebilirsiniz. "Değiştir"e tıklayın ve yeni pencerede "Bul"a tıklayın
 • Tarayıcınızda bir internet sayfası açılacak, konumunuzu belirtin (ülkeniz, şehriniz veya posta kodunuzu. Ben tam adresinizi belirtmek için yararlı olduğunu düşünmüyorum, yazılım da dikkate hava almaz gibi süper doğru değil, bildiğim kadarıyla, ya da pencere ile ilgili olarak bilgisayarınızın gerçek konumu vb…)
 • Penceredeki koordinatları kopyala-yapıştır ve "Tamam"a tıklan
 • 3'te geçiş hızını değiştirebilirsiniz. Şahsen ben "Slow"u koydum. Bu bana neredeyse benim ekranın ışık yoğunluğu nda değişiklik görmenizi sağlar. Ve bence gözün yavaş yavaş uyum sağlaması daha iyi. Tek istisna ilk 2 hafta. Değişikliği fark ediyoruz, ama sonra, alıştığınızda, yazılımın orada olduğunu tamamen unutuyorsunuz. Yavaş hızlı geçiş, ekranınızın kısa bir süre gecikmemesine/donmasına da olanak tanır, bu da bir video oyunu oynarken ve geçiş inmesi gerektiğinde gerçekleşebilir.
 • Ayarlarınızı değiştirdikten sonra "Bitti" seçeneğini tıklayın ve bu iyi!
iyi yapılandırılmış akış

Tabii ki, kendi ortamına göre yapılandırma değiştirmek gerekir! (Ortam ışığı farklı, bulunduğun odadaki ampul farklı, ekranınızın parlaklığı da farklı!)

Ve bunu yapmak için, doğru olanı bulmak için okşamak zorundasın, sana uygun olanı! Ama bir kez doğru kurulum bulundu, inan bana, baş ağrısı olmadan uzun bilgisayar oturumu yapmak saf bir sevinç! ;-)

Not: Günümüzde, Windows 10 akşam gözlerinizi dinlenmek için bir yerli yalan seçeneği vardır. Ancak bu özellik varsayılan olarak devre dışı bırakılır. Android de bu özelliğe sahipt
ir. Ayrıca yardımcı olabilir fiziksel anti-mavi ışık filtreleri olduğunu unutmayın, onlar ekranlara yapıştırılmış olabilir, ayrıca aşırı gözlük ve gözlük var.

Laissez un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *